• INTERLOGIC
    Skutecznie pozyskujemy dotacje

AKTUALNOŚCI

Medium  l skie logo
RPO Śląskie – szanse dla przedsiębiorstw w 2016 roku
2015-12-08

W ogłoszonym niedawno harmonogramie naborów na 2016 rok w województwie śląskim znalazły się trzy ciekawe programy, które na pewno ucieszą śląskie firmy liczące na pozyskanie dotacji. Oto konkursy, w których mogą startować śląskie przedsiębiorstwa:

Harmonogram 2016 RPO Śląskie

 

Działanie RPO 1.2 - Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach

Zaplanowane na maj-czerwiec 2016 r. działanie 1.2 w ramach RPO Śląskie pozwoli na sfinansowanie działań związanych z opracowaniem nowych rozwiązań oraz rozwijaniem produktów - reliazcji prac badawczo-rozwojowych oraz zakupu aparatury B+R w przedsiębiorstwach. Wnioskować będą mogły przede wszystkim firmy z sektora MŚP, ale również i duże podmioty, pod warunkiem, iż zapewnią określone pozytywne efekty realizacji projektu do polskiej gospodarki oraz będą współpracować z małymi przedsiębiorstwami lub organizacjami pozarządowymi.

Uwaga, w przypadku działania RPO 1.2 konieczne jest wpisanie się w Regionalne Inteligentne Specjalizacje – przypomnijmy, że obecnie wskazane w dokumentach strategicznych obszary to energetyka i odnawialne źródła energii, ICT i multimedia oraz medycyna i turystyka zdrowotna.

Minimalna wartość dofinansowania, o jaką można się ubiegać w ramach RPO 1.2 to 200.000 zł, natomiast maksymalna wartość projektu w przypadku projektów związanych z infrastrukturą badawczo-rozwojową to 10 mln zł, a w przypadku projektów obejmujących prace badawczo-rozwojowe – 5 mln zł. Dofinansowanie może wynieść nawet do 80 %.

Więcej informacji o działaniu RPO Śląskie 1.2 można znaleźć tutaj.

 

Działanie RPO 3.2 – Wdrożenie i komercjalizacja innowacji produktowych oraz procesowych

Działanie RPO 3.2. zostało zaplanowane dokładnie rok po pierwszym tegorocznym konkursie – tj. listopad – styczeń.

Przypomnijmy – w ramach RPO 3.2. przedsiębiorstwa sektora MŚP mogą pozyskać do 2 mln zł dofinansowania na inwestycje związane z wprowadzeniem nowych rozwiązań na rynek. Poziom wsparcia – 45% dla mikro i małych firm, 35% dla średnich.

Wydatki kwalifikowane w ramach RPO 3.2.:

  • Zakup środków trwałych,
  • Zakup licencji (np. oprogramowania), a także patentów i innych wartości niematerialnych i prawnych,
  • Koszty szkoleń pracowników w zakresie nowych wdrażanych technologii,
  • Koszty usług doradczych,
  • Koszty promocji projektu (w tym także koszty wynajęcia powierzchni wystawienniczej na targach).

 

Działanie RPO 3.3 – Technologie informacyjno-komunikacyjne w działalności gospodarczej

Wiele podmiotów jest zainteresowanych kontynuacją działania POIG 8.2., w ramach którego można było pozyskać dofinansowanie na zakup systemów informatycznych typu B2B. Tego typu działanie zostanie uruchomione w lipcu tego roku.

Przedsiębiorstwa sektora MŚP będą mogły pozyskać tutaj do 500 tysięcy złotych wsparcia na informatyzację – nie tylko w ramach współpracy B2B, ale także w modelach B2C, B2E, czy C2C.

Więcej informacji o działaniu na stronie Programy.

 

Działanie RPO 4.2 – Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach

Niestety, planowany jeszcze na końcówkę 2015 roku program RPO Śląskie 4.2 został przesunięty w czasie. Wynika to z braku opracowania dokumentów określających zasady działania instrumentów finansowych, na których miał bazować ten program. Proces związany z przygotowaniem działania powinien zakończyć się w czerwcu 2016 – wtedy powinny pojawić się szczegółowe informacje dotyczące tego konkursu.

W ramach działania RPO 4.2 firmy sektora MŚP będą mogły pozyskać wsparcie finansowe na poprawę efektywności energetycznej poprzez zmniejszenie strat energii oraz zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych (energia słoneczna, wodna, wiatrowa, z biomasy, geotermalna) w procesach produkcyjnych.

Będzie to wsparcie w postaci zwrotnej – poręczenia oraz preferencyjne pożyczki. Aktualnie nie ma informacji, czy pojawi się możliwość umorzenia części pożyczki.

 

KONTAKT

 

e-mail: biuro@interlogic.pl

Interlogic Sp. Z o.o.
Ul. Wojska Polskiego 16g
41-600 Świętochłowice
KRS: 0000385576
NIP: 6342784812
Kapitał zakładowy: 295.750,00 zł opłacony w całości

Informacja dotycząca przetwarzania danych

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej w polityce prywatności i polityce plików cookies.